24 Kasım 2008 Pazartesi

Hamsterlar Hakkında

Cekingen | 18:41 | Yorum Yok

Bu sevimli (bana göre) hayvanlar hakkında biraz bilgi birazda resimler buldum. Hatta öyle bir resimleri ile karşılaştım ki inanamıyacaksınız :) bildiğin orkestra bunlar yaw :D aşağıdaki resimlere bakınca beni daha iyi anlıyacaksınız :)

Hamsterlar üç gruba ayrılıyormuş,Bunlar

1- Syrian hamster: Ortalama ömürleri 2-3 sene arasında değişir.Yalnız yaşamalıdırlar. Yaklaşık olarak 100-120 gr ağırlığındadırlar. 3 ila 12 yavru doğururlar.
2- Gonzales hamster: Ömürleri 1,5-2 senedir. Toplu halde yaşayabilmektedirler.50-60 gr ağırlığındadırlar.2-7 tane yavru doğururlar. Çok hareketlidirler.gercekte dwarf(cuce)hemster olarak bilinirler
3- Robovski hamster: Ömürleri 3,5 ila 5 sene arası değişir. Çok hızlı ve hareketli oldukları için elde tutmak zordur.25-30 gr dırlar.

Hamster beslenmesi:
Hamsterlara özel olarak hazırlanmış ve petshoplarda satılmakta olan yemler vardır,bu yemler hamsterların beslenmesini büyük oranda karşılar ama ek olarak vermeniz gereken besinler vardır bunlar:

Tahıl ve tohumlar:
Haşlanmış yada çiğ olarak verebilecekleriniz: makarna, pirinç, mercimek
Yalnızca haşlanmış olarak verebilecekleriniz: fasulye, nohut, bakla
Tuzsuz çekirdek, karpuz çekirdeği ve kabak çekirdeğini çok severek tüketirler soymadan verebilirsiniz.ayrıca fındık, fıstık, ceviz içi,leblebiyi çok severler.
Sebze:
Ispanak, haşlanmış bezelye, salatalık, havuç, mısır, taze fasulye, brokoli, haşlanmış patates.
Meyve:
Çilek, muz, erik, armut, ayva, elma, üzüm ve karpuza da asla hayır demezler.
Ayrıca hamsterınızın her gün suyunu değiştirmenizi tavsiye ederim. Haftada bir de süt ve su karışımı verebilirsiniz.Yağsız peynir ve yağsız yoğurt bir de yumurta onlar için çok yararlı..

Asla vermemeniz gerekenler!!!
Acı, tuzlu ve yağlı besinler. Çok sulu besinlerin fazla verilmesi ( marul, karpuz vb..) ishale yol açabilir ve turunçgiller asla verilmemelidir.


ÜREMELERİ
Dişi hamsterlar dört günde bir çiftleşmeye hazır olurlar. Hamilelikleri 16 -20 gün arasında değişir. Dişiler gebelik süresince sinirli olabilirler bu geçen sürede çok iyi beslenmeleri gerekir( sütü haftada ikiye çıkarın). İyi beslenmemiş bir hamsterın yavruları zayıf yada ölmek üzere bir durumda doğabilir bu durumda anne yavrusunun öleceğini anlar ve yaşamına son vermek isteyebilir. Yavrular doğduklarında gözleri kapalı doğarlar ve 10 gün sonra gözleri açılır, tüyleri çıkmaya başlar yumuşak yem yemeye başlarlar.Yaklaşık iki üç hafta sonra sütten kesilirler, dört hafta sonra kendilerine bakacak duruma gelirler ve annelerinin yanından ayırmak gerekir. Çünkü anne onlara sinirlenmeye başlayabilir

Hamsterlarda görülen hastalıklar:
Eğer gripseniz kesinlikle hamsterlara yaklaşmayın derim. Hamsterlar nezleyi kaparlar ve zor atarlar eğer hamsterınız nezle olmuşsa ona vitamin bakımından zengin olan havuç, çilek vb. verebilirsiniz. Ayrıca yaşlı hamsterlarda kalp krizi, kalp durması sorunu vardır eğer hamsterınızın kalp rahatsızlığı geçirdiğini fark ettiyseniz onu yavaşça elinize alın, kalbine hafif bir masaj uygulayın ve zaman kaybetmeden veterinerinize gidin.
Hamsterların dişleri her kemirgende olduğu gibi uzamaktadır. Bu problemden diş taşı alarak kurtulabilirsiniz. Diş taşının içinde kalsiyum olduğu için hamsterınız için yararlıdır ayrıca kafesine bir dal parçası da koyabilirsiniz ama dikkatli olun dal parçası zehirli olabilir. Ayrıca havuç ve sert besinler dişlerinin törpülenmesinde yardımcı besinlerdir.
Öneriler:
*Hamsterınız uykudayken onu uyandırmamaya çalışın eğer uyandıracaksanız da sesinize alışıksa ona önce seslenmeyi deneyin yada bir dilim havucu burnuna doğru uzatın o zaman uyanacaktır eğer hala uyanmadıysa çok nazik ve hafif bir şekilde okşayarak uyandırabilirsiniz ama bu yapacağınız son seçenek olsun çünkü uyandırıldıklarında çok sinirlenirler?
*Talaşını haftada bir muhakkak değiştirin.
*Hamsterınızı birebir güneşe maruz bırakmayın! Ölümüne sebep olabilir.
*Hamsterınızı stresten uzak tutun!onu korkutmayın.
*İshal durumunda 1-2 hafta sadece yemini verin sulu yiyeceklerden uzak tutun.
*Dişinin yavruları doğduğunda iki hafta yem vermek haricinde kafese elinizi sürmeyin anne sinirlenip yavrularını atabilir.
*Hamsterınız hamile olmadığı halde çok mu kilo aldı? Makarna ve pirinci çok az verin yada yerine kepekli galeta verebilirsiniz asla hayır demez,ayrıca aktivitelerini gerçekleştirmesi için olanak sağlayın.
*Kafesinin ne kadar çok katı olursa hamsterınız o kadar çok mutlu olur. Asla akvaryum kullanmayın hem tırmanma olayı olmaz hemde hava teneffüsü olmadığı için daha sağlıksız bir ortam oluşur.
*Tünelleri çok severler kesinlikle tavsiye ederim?
*Hamsterınızı yıkamayın! Ölümle sonuçlanma riski vardır sabun yutabilir. İhtiyacı da yoktur kendini temizler..
VE HEMSTER ALMANİZ İCİN ON NEDEN
1- Bir hamsterı dolaştırmanız gerekmez.
2- Bir hamster bağırıp çağırıp komşularınızı rahatsız etmez.
3- Bir hamster fazla yemek seçmez.
4- Bir hamsterı fırçalamanız gerekmez.
5- Bir hamstera tuvalet eğitimi vermeniz gerekmez.
6- Bir hamsterı yıkamanız gerekmez.
7- Bir hamster çok nadir ısırır.
8- Bir hamsterın tüyleri evinizin muhtelif yerlerine yayılmaz.
9- Bir hamsterın tüylerini kesmeniz gerekmez.
10- Bir hamster her zaman sizin şirin, akıllı ve sevimli dostunuz olur.mavigibi.com--------------VEEE ORKESTRA ------
0 yorum:

Yorum Gönder