21 Ekim 2008 Salı

Yeni MSN Virüsü

Cekingen | 13:30 | 1 Yorum Yapılmış

Bir kullanıcının bilgisayarına bulaşan virüs, MSN listesindeki herkese “bu site kontür dağatıyor... www.*********. info, ben burdan kazandım” ya da “bu site inanılmaz www.*******. info herkese kontür veriyolar ;) anında cep telefonuna yükleniyooo.” şeklinde bir mesaj gönderiyor. Siteyi ziyaret eden ve bedava kontör yalanına inanıp siteye üye olanlar ise, zamanla kendi kontörlerinin düştüğünü fark ediyor
Eğer bu tip bir mesaj alırsanız
bağlantıya tıklamayın ve mesajı gönderiyormuş gibi görünen arkadaşınızı uyarın. Çünkü aslında mesajı o değil, bilgisayarına sızan virüs gönderiyor. Bu durumda virüsü gönderen kullanıcının yapması gereken ilk iş ise, MSN kullanıcı şifresini ve gizli soruyu değiştirmek; daha sonra da güvenilir bir virüs yazılımıyla sistemi taratmak.

Aslında bu tip virüslerle sık sık karşılaşıyoruz. Gönderilen mesajlar ise çoğu zaman “kontör kazanmak ister misin?” ya da “Bedava Amerika’ya gitmeye ne dersin?” tarzında mesajlar oluyor. Bu mesajlardan korunmanın en güzel yolu ise tabii ki şüpheci davranmaktan geçiyor.

1 yorum:

  1. hala bu virüsleri bilgisyarlarına bulaştıranlar var ya ben şaşırıyorum..
    kaç yıldır aynı muhabbet..
    daha beteri de vardı gerçi..
    virüs bulaşan msn, listedekilere zipli bir dosya yolluyor.. bir de çıplak fotoğraflarımı görmek ister misin diyordu.. aman aman.. düşünemiyorum bile başıma geldiğini. o zamanlar msn listemdeki iki kişide vardı bu virüs format attırdılar da ancak kurtuldular.. enteresan..

    YanıtlaSil