6 Temmuz 2008 Pazar

Kediler Hakkında Bilinmeyenler

Cekingen | 12:34 | 6 Yorum Yapılmış

İnternette öylesine boş boş gezinirken kediler hakkında şaşırtıcı bilgilere rastladım.Bunlardan biri günde ortalama 16 saati uyuyarak geçirirlermiş.Biride Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamazmış. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitapmış.Gerçekten şaşırtıcı bilgiler var.Daha fazla bilgi için yazımın devamına bakın.
İngilizce'de "cat", Fransızca'da "chat", Almanca'da "katze", İspanyolca'da "gato", İtalyanca'da "gatto", Japonca'da "neko" "kedi" için kullanılan kelimedir.
Dünyada 33 farklı ırktan çoğalan 500 milyonun üzerinde evcil kedi bulunmaktadır.

En iri kedi ırkı Ragdoll, en ufak kedi ırkı Singapura'dır. Ragdoll cinsi kedilerin erkeklerinin ağırlığı 5.5 kg ile 9 kg arasında değişirken, dişilerinin ağırlığı 4.5 kg ile 7 kg arasında değişir. Singapura cinsinin erkekleri yaklaşık 3 kg iken, dişileri yaklaşık 2 kg ağırlığındadır. Ortalama bir kedi yılda 2-3 arasında gebelik dönemi geçirir ve her doğumda 1-8 arası yavru doğurur. Üretken hayatı sırasında bir dişi kedi 100'ün üzerinde yavruya sahip olabilir. 1952 yılında ABD'nin Texas eyaletinde yaşayan Tabby adlı kedi, 18 yaşında son yavrusuna sahip olmadan önce doğurmuş olduğu 420'nin üzerindeki kedi ile bu alandaki rekorun sahibidir. Tek bir çift kedi ve onların doğurdukları yavru kediler 7 yıl içinde 420,000'in üstünde birey içeren bir kedi nüfusu oluşturabilir.

Bir kediyi okşamanın kan basıncını düşürdüğü bilimsel olarak ispatlanmıştır.
Kedilerin vücutlarında 290 kemik ve 517 kas vardır.


Kediler tüm memeliler arasında en uykucu hayvanlardır. Her gün ortalama 16 saati uyuyarak geçirirler. Bu açıdan bakıldığında, yedi yaşındaki bir kedi hayatının sadece iki senesini uyanık geçirmektedir.

Kedilerin köPage Rankücük kemikleri olmadığından kafalarının sığabildiği her yerden geçebilirler.
Psikoloji biliminde, kedilerden korkma durumu ailurofobi, kedilere duyulan sapkınlık ise ailurofili terimleriyle anlatılır. (Ailuro kökeni Yunanca'dan gelmektedir).
Bir kedi diğer bir kediye hemen hemen hiç "miyav" lamaz. Bu ses bu canlıların insanlara ayırdıkları bir hitaptır.
Kediler 185 derecelik bir görüş açısına sahiptirler.
Kediler renkli görebilmekle birlikte kısmi renk körüdürler. Bu renk körlüğü insanlarda görülen kırmızı/yeşil renk körlüğüne denk gelmektedir. (Kırmızı tonlar yeşil tonlarında, yeşil tonları kırmızı tonları olarak görülmektedir.)


Öte yandan bir kedi hayatının neredeyse % 30'unu kendisini tımar ederek geçirir. Kedilerin kendilerini tımar ederlerken harcadıkları tükürük salgısındaki sıvı miktarı, boşaltım sistemleri aracılığı ile çıkardıkları sıvı miktarından fazladır.

www.bydigi.net

6 yorum:

 1. Allah ın yarattığı herşey sevilir ama ben kedileri hiç sevmem:(

  YanıtlaSil
 2. kediler de seni sevmez..kedi kadar tatlı çok hayvancık var ama en tatlısı kedi bence.

  YanıtlaSil
 3. kedi mükemmel bir varlıktır. paylaşım için teşekkürler. benim 2 tane kedim var. tek vücut gibi yaşarız. hastalandığımda başımdan ayrılmazlar. hatta büyük olan kedim kucağımda oturmayı sevmez ancak bir gün gaz sancısı çektim ve o kadar şiddetliydi ki kardeşim hastaneye götürmek ve serum yemek zorunda kaldım. o gün kedim saatlerce karnımda uyudu ve sıcaklığıyla azda olsa sancılarımı dindirdi. kediler çok hisli ve karakterli hayvanlardır. ayrıca o kadar titizdirlerdir ki sadece kuma tuvaletlerini yaparlar. bunu siz öğretmezsiniz, kendileri doğuştan içgüdüsel olarak bunu yapar. tüm canlılar güzeldir, tüm canlılar sevgiye muhtaçtır. kediler fobiniz olabilir ancak lütfen hiç bir sevmediğiniz hayvanı, bir böceği bile öldürmek zorunda değilsiniz. onlara sevginizi ve sıcak yuvanızı açmaktan sakınmayın. önümüz yaz, kavurucu sıcaklar başlıyor. evinizin önüne 2 günde 1 bir kap su koyunuz.

  YanıtlaSil
 4. kedi aşktır :)

  YanıtlaSil
 5. ben çok bilimsel buldum belkide bunun nedeni benimde kedim olmasıdır ama yinede güzelmiş....

  YanıtlaSil
 6. Allahın yarattığı herşey güzeldir ama bende insanları hiç sevmem ..

  YanıtlaSil