18 Mayıs 2008 Pazar

Ceviz ezmesi nedir?

Cekingen | 19:54 | 1 Yorum Yapılmış

Memleketinin neyi meshur derler ya işte Benim Burdurumunda Ceviz ezmesi meşhur.Ceviz ezmesi Burdur’un yöresel bir tatlısıdır.Cevizi sevenlerin kesinlikle tatması gerektiğini düşünüyorum.Harika bir tat gerçekten.İsterseniz size yapılışını ve gerekli malzeleride vereyim.Evinizde denersiniz.Ama ben burdurda bir yerden alırım senelerdir hiç bozmadı tadını harika yaparlar.

Malzeme:
2 kg iç ceviz, 4 kg şeker, yarım kg irmik, yarım kg pudra şekeri.
Hazırlanışı:

Dört kilo şeker, birbuçuk litre suyla ağda haline gelinceye kadar kaynatılır. Kaynayan ağdanın olduğunu anlamak için soğuk su dolu bir kaba biraz damlatılır. Suyun dibine çökerse ağda kıvamında demektir. Makineden geçirilmiş veya havanda dövülmüş iki kilogram ceviz ilave edilir, güzelce karıştırılır. Daha sonra irmik konulur ve biraz daha karıştırılır. Daha sonra irmik konulur ve tekrar karıştırılır. Yeterince sertleşmemişse bu karışım beş dakika daha pişirilir. İyice hallolunca bir tepsiye pudra şekeri serpilir ve karışım bunun üzerine dökülerek kaşığın tersiyle aynı kalınlıktaki tepsiye yayılır. Soğuyunca baklava dilimi şeklinde kesilir.

1 yorum:

  1. tatlı sevenler için güzel bir tad.ama ben yöresel şeyleri pek sevmediğim için ben sevmedim ceviz ezmesini.kendi fikrim tabiki...

    YanıtlaSil